PROSTĚ DOBRÝ - osobní web MARTINA BOHMANA

Boby

Již tradičně zavzpomínali a symbolicky ukončili sezonu 2011/12 bobisté akcí zvanou POSLEDNÍ ŠTURC. Akce se zúčastnila řada významných osobností včetně mistra Evropy z Cortiny 2007 Ivo Danileviče, švýcarského reprezentačního trenéra pana Ramseidla, zástupců sponzorů a mediálních partnerů. Po tiskové konferenci propuklavolná zábava, tentokrát sponzorovaná moravskou slivovicí...(viz foto). Tož na sezony následující!
Pomalu, ale přece se čeští bobisté začínají dostávat do plážové formy (viz foto). Své síly poměřili v rámci jarních testů, které se odehrály 28. dubna 2012 na atletickém stadionu pražské Slavie, kde má své kořeny právě i několik bobistů, včetně MB. S ohledem na zranění tří závodníků z A týmu bylo milým počinem, že řady testujících rozšířili i tři nováčci ze stáje atletického guru Petra Šarapatky.
Z výkonů lze vypíchnout např. 120kg přemístění Vládi "Rozrucha" Hladíka a MB, 150-180kg pokusy na dřepu Rozrucha, MB a Radka Janouška, více jak 31metrové pokusy Dominika Dvořáka a Michala Vacka v 10ti skoku, 3metrové žabáky Michala a Radka, téměř 16metrové pokusy Rozrucha popředu a pozadu s 6kg koulí. Čtyři stateční si na závěr zaběhli i Coopera (vítěz Radek-2700m).
Letní sezona vyvrcholí 14.7. libereckými testy a 20.-21.7. závody v letních startech v německém Ilsenburgu. Pak sejiž hoši začnou plně koncentrovat na zimu.
Na začátku sezony 2011/2012 se zdálo, že kvůli nejtísnivější finanční situaci bobového sportu v jeho novodobé historii se české posádky na zámořskou část světového poháru a zejména na mistrovství světa ("MS"), které se letos konalo v Lake Placid, stát New York, USA, ani nepodívají.
 
Mimořádné úsilí výkonného výboru pro boby ČSBS a laskavá pomoc sponzorů, zejm. AGROFERTU HOLDING, a.s., DB SCHENKER CZECH REPUBLIC, Frodl Group, s.r.o., ATEX Sportswear, Vemax, SBP Zaviko Int. a DBO a dalších však umožnila účast alespoň na vrcholu letošní sezony, tedy MS.
 
Vynucenou pauzu před MS Češi využili jak nejlépe mohli a od 7. do 10. února se náš nejlepší pilot Jan Vrba připravoval na dráze v Placid, exklusivně pouze s domácími závodníky.
 
Od 13. do 19. února pak probíhal závod 2bobů, týden na to závod čtyřek.
 
V klání 2bobů si posádka Vrba - Stokláska nevedla vůbec špatně a v nabité konkurenci tří desítek posádek se umístila na pěkném 18. místě, přičemž za sebou hoši nechali dvě ruské posádky, Brita, třetí lotyšskou posádku a další. Vítězství bral domácí Steven Holcomb.
 
Že extrémní technická náročnost a záludnost tratě Čechům vyhovuje se pak ještě markantněji projevilo v závodě 4bobů, kdy posádka Vrba-Hladík-Bohman-Stokláska vybojovala 13. místo, přičemž od TOP 10 naše dělili z celkového času 4 závodních jízd 3:39,68 pouhé dvě desetiny, do kterých se vešly obě ruské posádky a Brit. I v tomto závodě dominoval Holcomb, následován Němci Arndtem a Machatou.
 
Dobrou zprávou je i to, že oproti loňskému mistrovství světa česká "dvojka" i "čtyřka" zaznamenala progres o tři, resp. čtyři místa. Doufejme, že za dva roky v Soči budou posádky se lvem na prsou patřit do elitní světové desítky. Letošní 10. místo na mistrovství Evropy je tomu velkým příslibem.
 
 
http://rtbphoto.photoshelter.com/gallery/2012-Bobsled-World-Championships-4man-Heat-1-2/G0000hRntVRJC_Wk
Nejen o chlapech v kuchyni pohovořili pro MF DNES reprezentanti Martin Bohman a Jan Stokláska.

Jak vlastně vypadá to vaše vaření, pánové?
Bohman: Kus masa na pánvi si člověk vždycky udělá. Hlavní je ušetřit na bydlení. V rámci úspor bydlíme čtrnáct dní v baráku. Přes polský tým jsme získali tip na realitní makléřku. Je to výrazně levnější než hotel.

Jako jediný tým, kromě domácích Američanů, jste dostali povolení trénovat na dráze v Lake Placid už týden před šampionátem. Jak se vám to povedlo?
Bohman: Napsali jsme do Lake Placid, jestli bychom tam mohli jezdit, že máme složitou finanční situaci a potřebujeme výsledek.

Jak moc vám trénink pomůže?
Stokláska: Myslím, že dost. Dráha je technická a tvrdá, takže je každá jízda dobrá. Navíc tam náš pilot Honza Vrba ještě nikdy nejel. Ale výhodou je, že Vrbič je flegmatik, takže ho atmosféra mistrovství nerozhodí. Na nebezpečnějších drahách, jako je právě Lake Placid, se někteří piloti podělají a bojí se, že tam svou posádku rozšlehají. Vrbičovi to je jedno, on si věří, že to sjede. A většinou to taky sjede.

Vy, co sedíte za ním, se nebojíte?
Stokláska: Ta jeho flegmatičnost se odráží pozitivně také na posádce.

Na co během jízdy myslíte?
Bohman: Že už chci být dole a vyhrát. Ale většinou to nezabírá.

A na co myslí váš pilot Vrba?
Bohman: Bůh ví, asi na nějakou ženskou. Piloti mají také zvláštní rituál na osvěžení paměti. Před každým startem si  imaginárně projíždějí dráhu i s pohyby při řízení. Někdo jen sedí, ale někdo si stoupne, a jak si v duchu trať prochází, tak se různě točí po pokoji. Plánek trati mohou dostat předem pro představu od trenéra. Vrbič si to vzal, položil si to na noční stolek a tam to zapadávalo prachem.

Ostatní piloti takové plánky důkladně rozebírají?
Bohman: Ano, ale on jezdí na oko, je to talent od přírody.

Kolik jízd máte oproti ostatním týmům najeto?
Bohman: V poměru deset ku stu.

Takže jste mistři světa v přepočtu výkonu na počet odjetých jízd?
Bohman: Na to zázemí, které máme, jsme špička. A to si ani nedělám srandu. Teď na Evropě nás porazily jen posádky bobových velmocí, které mají deseti- a vícenásobné rozpočty i základnu.

Máte před startem rituál?
Bohman: Chvíli před naší jízdou jdeme ven a plácáme si s pilotem, občas padne nějaké sprosté slovo.
Stokláska: No a pak se hecujeme a řveme na sebe.

Co řvete?
Stokláska: Pojď ty ... píp píp. Různá sprostá slova. A mlátíme se do zad. Já sprostý nebývám. Někdo se hecuje vnitřně, někdo  to musí dát najevo i navenek jako Martin.
Bohman: Nakonec jsem z naší posádky jediný sprostý já.

Máte nějaký pokřik?
Stokláska: Máme. Na závěr si dáme všichni přes sebe ruce a s nepublikovatelným pokřikem, který se používá léta, plácneme do bobu a zaklekneme. Jeden zafuní, pilot řekne dobrý, brzdař řekne dobrý a ve stejný moment vpadneme do startu. Kdo chce vědět, co si při startu říkáme, ať dorazí na trenažér v Liberci. Stejně neustále hledáme nové lidi.

Vulgárně mluví i jiné posádky?
Bohman: Všichni. Člověk je pod stresem schopný říct i něco jiného, než co chce. Mně se kdysi v Lake Placid místo sprostého bojového pokřiku povedlo říct: Pojďme. Dodnes na to vzpomínáme.
Stokláska: Teď jsme se hezky vyprofilovali.
Bohman: Člověk musí být trochu exot, když je bobista.

SP ve Whistleru (29.1.-4.2.2012) a Calgary (5.-11.2.2012) se musí obejít bez českých posádek. Český tým se musí kvůli finanční situaci uskromnit a v této sezoně změří své síly naposled v rámci mistrovství světa v Lake Placid, USA, tedy na dráze, která hostila olympioniky v roce 1932 a 1980 a kde se též konalo 7 světových šampionátů. Naposled to bylo v roce 2009, kdy české posádky dosáhly na 18. místo v závodě 2bobů (Danilevič-Stokláska) a 14. místo v závodě 4bobů (Danilevič-Bohman-Gomola-Stokláska).
Naši hoši odlétají 6., resp. 10.2. Držíme palce!
 
Více o dráze: http://www.whiteface.com/activities/bob.php
Více k MS 2009 na: http://prostedobry.nolimit.cz/boby-2/ms-lake-placid.html

1. zimní olympijské hry se uskutečnily v době od 25. ledna do 4. února roku 1924 ve francouzském městě Chamonix.
Pod patronací Mezinárodního olympijského komitétu se na úpatí hory Mont Blanc uskutečnil jako předehra 8. letních olympijských her v Paříži Týden zimních sportů, který byl pro svůj úspěch na 8. olympijském kongresu v Praze v roce 1925 zpětně uznán jako první zimní olympiáda.
Roku 1894 se začala psát nová éra v historii olympijských her. Na prvém zasedání MOV v červnu tohoto roku v Paříži bylo schváleno uspořádání novodobých olympijských her v Aténách roku 1896. Původně měl Pierre de Coubertin ve svém seznamu vhodných sportů i krasobruslení, ale Atény neměly ledovou plochu a tak se jeho zařazení na program olympijských her oddálilo až na Letní olympijské hry 1908 v Londýně. Ani pak se však zimní sporty nestaly pevnou součástí olympijských her. Krasobruslení a lední hokej se sice objevily na Letních olympijských hrách 1920 v Antverpách, ale všem bylo jasné, že je zapotřebí uspořádat samostatné zimní olympijské hry v zimním sportům vyhovujícím termínu.
Nositeli této myšlenky se staly především Švýcarsko a Kanada, s podporou dalších zemí, proti byly především skandinávské země. Ty totiž pořádaly od roku 1901 každé čtyři roky Severské hry a měly obavy z jejich zániku. Rozhodující střetnutí příznivců a odpůrců zimní olympiády se uskutečnilo 2. - 7. června 1921 v Lausanne. Již předtím, na přípravné konferenci konané 26. - 27. května, se jednalo čistě o zimních sportech. V Lausanne pak bylo rozhodnuto, po složitých zákulisních jednáních se zástupci severských zemích, že pokud Francie získá právo uspořádat VIII. olympijské hry v roce 1924, připadne ji také právo zorganizovat v Chamonix pod patronátem MOV „Týden zimních sportů“, který však nebude součástí olympiády. Po schválení Paříže za pořadatele VIII. letní olympiády se tak pootevřely dveře i k pořádání zimních olympiád.
Definitivně bylo rozhodnuto o pořádání zimních olympijských her až na 23. kongresu MOV v Praze roku 1925. Po obrovském úspěchu Týdne zimních sportů v Chamonix rok předtím, tak bylo završeno čtvrtstoletí úsilí o jejich pravidelné pořádání. Vždyť již v roce 1899 navrhoval český průkopník sportu, Josef Rössler-Ořovský, jejich uspořádání v Krkonoších. Zároveň také byl zpětně na Pražském kongresu uznán Týden zimních sportů z roku 1924 za zimní olympiádu a přijatá Charta zimních olympijských her tak olympiádě v Chamonix přidělila pořadové číslo 1. Formálně se akt uznání Týdne zimních sportů za 1. olympijské hry završil na 24. zasedání MOV v Lisabonu.
 
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_olympijsk%C3%A9_hry_1924
Více také na: http://www.stream.cz/slavnedny/653865-25-leden-den-kdy-zacaly-prvni-zimni-olympijske-hry
 
Naše posádky si mohly vychutnat atmosféru dějiště zimních olympiád minulý týden v závodě SP v St. Moritz, kde se konala olympiáda hned dvakrát, a to v roce 1928 a 1948. Češi obsadili v závodě 2bobů 17. místo (Vrba-Stokláska) a ve čtyřkách 19. (Vrba-Hladík-Bohmn-Stokláska).

Po kvalitním výsledku v TOP 10 na ME v Altenbergu se čeští bobisté přemístili do další mekky zimních sportů v ledovém korytě a sice do Konigssee. Zdejší snadnější dráha se silovým startem nám příliš nesedí a tak v závodě 2bobů standardní duo Vrba-Stokláska obsadilo 18. příčku. Vítězství si nenechal ujít švýcarský bizon Hefti (1:39,91), následován Rushem (+ 0,30 s.) a Machatou (+ 0,42 s.). Svůj dosavadní nejlepší výsledek zaznamenal další Švýcar Baumann, který dojel 4. Nejlepší starty předvedl Lotyš Melbardis, ale pokaženou druhou jízdou se propadl až na konečné 9. místo.
V závodě čtyřek, s ohledem na doléčované svalové zranění z Altenbergu a drobné technické nedostatky na startu, předvedl svou pilotní virtuozitu Honza Vrba, který nakonec posádku vyvezl až na pěkné 14. místo, a to o pouhou 1 setinu za USA II. O 2 setiny naopak Češi druhou jízdou předjeli RUS III. Vítězství vybojoval o 2 setinky Saša Zubkov (1:38,05) před německými posádkami (Machata, Arndt).
 
Po závodech čekal naše týden v St. Moritz, kde ve čtvrtek dojezdili na jedné z nejrychlejších drah na světě tréninky a v sobotu a v neděli se vrhnou na této jediné přírodní dráze, která je známá svou záludností zejména co do fyzikálních a přírodních zákonů (naopak od všech ostatních se zde dráha v průběhu závodů zrychluje) do bojů o co nejlepší umístění.
Své nejlepší umístění v závodě 2bobů vybojoval Jan Vrba (s brzdařem Janem Stokláskou) v závodě světového poháru v Altenbergu, který byl zároveň mistrovstvím Evropy, ve kterém naše dvojice obsadila dělené 11. místo (spolu s Rakušany).
Velkou radost měl celý nároďák i z nedělního závodu 4bobů, kde Vrba-Hladík-Bohman-Stokláska dokázala potvrdit svou pozici v TOP 10, kterou okusili loni na ME ve Winterbergu a i s lehkým zraněním zadního stehna MB dokázali udržet 10. místo, na kterém se pohybovali průběžně po I. kole. V rámci světového poháru dojela naše posádka na vynikajícím 11.. místě, když ze zámořských byl před našimi jen americký tým S. Holcomba (9. místo).
Kompletní výsledky: http://www.fibt.com/index.php?id=63&event=26525
Nutno dodat, že i tentokrát si jedna z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších drah vybrala svou daň a kanadská posádka byla po čtvrtečních tréninkových jízdách hospitalizována. Přejeme brzké uzdravení a návrat na bobové dráhy!
Více: http://www.walb.com/story/16463687/canadians-pull-out-of-altenberg-bobsled-world-cup
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7